YachtGuru.pl korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności: Regulamin.

Wiatry i pogoda w Chorwacji


Jadąc na jacht do Chorwacji, warto zapozać się z warunkami pogodowymi oraz wiatrami jakie tam panują. Panująca wśród niektórych opinia, że "Chorwacja to takie większe Mazury" nie docenia zarówno jednego akwenu, jak i drugiego pod względem wiatrowym. Serwisów internetowych, z których możemy dowiedzieć się o prognozie  dla Chorwacji na najbliższych kilka dni jest wiele, wiele z nich nie uwzględnia szczegółów dotyczących wiatrów, inne podają nie dokładnie takie informacje, jakich żeglarze potrzebują.
 
Dlatego właśnie chcielibyśmy choć trochę ten temat przybliżyć w poniższym artykule, a także zachęcić do korzystania z naszej prognozy online stworzonej wspólne z windguru - na dole tej strony.

Pogoda w Chorwacji - ogólnie


Sezon żeglarski w Chorwacji można podzielić na 3 okresy. Pierwszy z nich to okres kwiecień - czerwiec, kiedy w Chorwacji temperatury rosną z 21 stopni do 28 stopni pod koniec czerwca, natomiast wiatry wieją dość często od 2 do 6 w skali Beauforta (za wyjątkiem kilku charakterystycznych wiatrów o których dalej). Drugi okres - lipiec i sierpień - to czas najwyższych temperatur w Chorwacji na poziomie około 35 stopni, a jedncześnie spadku średniej siły wiatru. Panują wtedy w Chorwacji głównie wiatry lekkie, zdarzają się również okresy flauty. Wreszcie okres trzeci wrzesień-październik, kiedy średnia siła wiatru znowu rośnie, co zapewnia żeglarzom wyjatkowo atrakcyjną i pełną wrażeń żeglugę. Warto również pamiętać, że temperatury wody (po całym sezonie) są ciągle wysokie. Oczywiście, na ten bardzo uproszczony schemat nakładają się charakterystyczne dla Chorwacji wiatry, które powodują, że pływanie po Chorwacji jest jeszcze ciekawsze.

Wiatry w Chorwacji

Mistral i burin - wiatry dobrej pogody
Mistral oraz burin są wiatrami typu bryza i powstają dokładnie na skutek różnic między wodą a lądem. Mistral wieje w dzień (zaczyna o 10:00, cichnie około 18:00) zazwyczaj z północnego zachodu, jego siła osiąga od 3 do 5 w skali Beauforta. Burin powstaje również na skutek różnic temperatur między lądem, jednak wieje on od lądu do morza i w porównaniu do mistrala średnio osiąga on mniejszą siłę. Oba wiatry doskonale nadają się do żeglugi.
 
 
 
Bora i jugo - 2 wiatry charakterystyczne dla Chorwacji
Nad Adriatykiem zdarzają się 2 typy wiatrów charakterystyczne dla tego regionu. Są to bora oraz jugo. Aba wiatry mają odmiany niżową i wyżową, jednak skupimy się na tych najczęściej występujących w sezonie żeglarskim: niżowym jugo oraz wyżową borą.
 
Bora - najbardziej znany i charakterystyczny wiatr w sezonie żeglarskim. Pojawia się nagle, przy pięknej pogodzie, bez widocznych zwiastunów. Jest bardzo silny i porywisty, w lecie osiąga siłę od 6 do 8 B (porywy do 9B), trwa od kilku godzin do kilku dni. Wieje on zawsze z kierunku północno-wschodniego (znad lądu). Powstaje na skutek nadmiernego gromadzenia się chłodnego powietrza po przeciwległej stronie gór Dynarskich (leżących wzdłuż wybrzeża Chorwacji), które w pewnym momencie "wylewa" się nad szczytami i z ogromną prędkością pędzi wzdłuż ich zbócz. Jest to typowy wiatr fenowy, podobny do naszego halnego. Słabnie w miarę oddalania się od gór w stronę morza. Jednak myli się ten, kto myśli, że słabnie on po stronie zawietrznej wysp. To typowy wiatr katabatyczny, który swojej siły nabiera właśnie za wzgórzami. Jednak my zalecamy chronienie się właśnie tam (poza tym, że generalnie nie powinno się wypływać otrzymując ostrzeżenie o borze), ponieważ mimo wszystko fala tam jest bardzo mała. W momencie nadchodzenia bory straż przybrzeżna ogłasza pierwszy stopień zagrożenia, pojawia się ona we wszystkich prognozach jako ostrzeżenie nawigacyjne. Należy jednak pamiętać, że czasem bora potrafi powstać bardzo szybko zaskakując nawet stacje prognostyczne.
 
Jugo (zwane również sirocco) - jest to wiatr wiejący głównie od października do maja, tak więc na początku oraz pod koniec sezonu żeglarskiego. W sezonie występuje rzadziej i wieje krócej (około 2-3 dni), natomiast poza nim potrafi wiać 7 dni. W przeciwieństwie do bory bardzo łatwo go rozpoznać. Po pierwsze buduje się on bardzo powoli i w pierwszej fazie (do 12h) jest zapowiadany przez coraz gęstsze pasma chmur pierzastych, z czasem pokrywających całe niebo.Charakterystyczny jest również kierunku wiatru - południowy lub południowo-wschodni (zawsze). W pierwszej fazie jugo (dokładnie obserwując prognozy pogody) można jeszcze bardzo dobrze pożeglować (jugo to wiatr stały), jednak później warto zacumować w bezpiecznym porcie i przeczekać jego główne nadejście - poza sezonem do 10B, a także dużą falę (do 4m) tworzoną przez to, że wiatr wieje dokładnie równolegle do całego wybrzeża Adriatyku.
 
Burze i wiatry burzowe
Neverin oraz Garbic (inaczej Leverin) to wiatry towarzyszące burzom. Burze w sezonie powstają często nad Adriatykiem. Patrząc na prognozę pogody czasem można stracić czujność, ponieważ w ostrzeżeniach bardzo często w lecie jest informacja o lokalnych burzach. W tym przypadku warto zdać się na typową obserwację akwenu. Zapowiedzią burzy jest jak zawsze zbliżająca się rozbudowana chmura cumulonimbus, widoczne w oddali błyski (w nocy). Niezależnie który wiatr występuję przy okazji burzy - nie powinno się wtedy żeglować, ponieważ zawsze są to wiatry silne i porywiste - całe szczęście krótkotrwałe.
 

Prognoza pogody - Chorwacja

Każdy żeglarz zazwyczaj tworzy sobie sam komplet źródeł prognoz pogody na dany akwen. My tutaj przedstawiamy Wam te, które nam najlepiej się sprawdziają. Możemy je otrzymywać na kilka różnych sposobów - w marinach (kapitanaty portów), przez VHF, przez Internet, a nawet SMS. Jednym ze źródeł w przypadku nadchodzącej bory są również inne załogi w porcie, ponieważ przed borą w portach zazwyczaj powstaje ogólny stan ekscytacji i wielu rozmów na kei. Warto jednak w przypadku takiej informacji potwierdzić ją jeszcze z prognozami, ponieważ czasem rozmowy o borze w portach są częstsze niż sama bora.
 
Prognoza przez VHF
Z myślą o żeglarzach w Chorwacji stworzony został 24-godzinny serwis z prognozami nadawanymi w wielu językach non stop. Dostępne są one na następujących kanałach VHF w zależności od regionu:
Zachodnie wybrzeże Istrii - kanał 73
Zatoka Kvarner do Kornatu - kanał 69
Środkowa Dalmacja - kanał 67
Południowa Dalmacja - kanał 73
 
Prognoza przez SMS
Prognozę pogody dla Chorwacji można otrzymywać od niemieckiej firmy Yacht-Pool wypełniając wniosek znajdujący się pod adresem:www.yacht-pool.de/deutschland/seewetter/antrag_wetter.html - koszt wynosi 1,29 EUR / 1 dzień.
 
Prognoza przez Internet

Bieżące ostrzeżenia nawigacyjne w Chorwacji znajdziecie zawsze pod adresem:
www.prognoza.hr/jadran_e.html