YachtGuru.pl korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności: Regulamin.

Regaty na ciepłych morzach


Myśląc o regatach wiele osób wspomina swoje młodzieńcze lata, kiedy to na małych łódeczkach typu optymist ścigali się na wodzie. Później nieliczni poczuli żyłkę adrenaliny na studiach, biorąc udział w akademickich  regatach na naszych pięknych jeziorach.
 
Ale czy morze również ma coś do zaoferowania dla tych, którzy chcą poczuć adrenalinę i mieć możliwość rywalizacji?
 


Oczywiście od razu na myśl przychodzą takie regaty jak Volvo Ocean Race, sławne okołoziemskie regaty załogowe, Vendee Globe, w których na 60-stopowych (18,28 m) jachtach samotnicy okrążają świat bez zawijania do portów, The Race 2000 z polską reprezentacją w postaci Warty-Polpharmy na czele z Romanem Paszke czy Puchar Ameryki, jedne z najbardziej prestiżowych regat przybrzeżnych. Ich uczestnicy to profesjonaliści, żeglarze, którzy całe życie poświęcili na przygotowania do regat. To ludzie, którzy po wypadku na morzu mówią (za Robinem Davie):

"CORNWALL stracił maszt, odciąłem cały osprzęt, pokład czysty. Pozostały 2 spinakerbomy. Właśnie piję herbatkę. Potem pomyślę co dalej. Powtarzam - nie potrzebuję pomocy."

Regaty takie dostępne są tylko dla wybranych, najlepszych żeglarzy na świecie. Ten artykuł jednak nie jest o tych regatach, a o regatach u wybrzeży Chorwacji, Grecji czy nawet Seszeli, do których dostęp jest dużo szerszy. To regaty dla tych, którzy chcą zwiedzać te piękne kraje na lądzie, ale na wodzie mieć cel i mierzyć się ze swoimi możliwościami, a wieczorami dyskutować z innymi załogami o udanym halsie i tych kilku minutach, dzięki którym jedni dotarli na metę wcześniej przed innymi. To regaty takie jak Blue Cup Regatta w Grecji czy Seychelles Sailing Cup.

 

Blue Cup Regatta - Grecja  

Jedne z ciekawszych regat w Grecji dla amatorów organizowane są przez naszego partnera - Vernicos Yachts - pod koniec każdego sezonu żeglarskiego. Startować w nich może każdy i zazwyczaj naszą "polską" reprezentację stanowi przynajmniej kilka jachtów. W sumie w regatach startuje kilkadziesiąt jednostek. Trasa wyznaczona jest z Aten i wiedzie wzdłuż Zatoki Sarońskiej i Argolidzkiej. Kolejne etapy dzienne przeplatane są wspólnymi zabawami załóg wieczorem w portach na trasie. To doskonała impreza zarówno sportowa jak i towarzyska. O jej bezpieczeństwo dbają cały czas ekipy organizatora, a sprawny przebieg zapewnia już wieloletnie doświadczenie w ich organizacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponad 250 imprez regatowych w Chorwacji

W Chorwacji od kilku lat panuje istne szaleństwo na organizację regat - tych mniejszych i większych. Zdecydowana większość regat jest organizowana dla turystów, a trzeba przyznać, że takie amatorskie regaty dostarczają ich uczestnikom emocji na najwyższym poziomie.
Przykładem ciekawych regat w Chorwacji jest Kornati Cup Regatta, których organizatorem jest Yacht Club z Biogradu. Regaty te odbywają się od początku - uwaga - lat osiemdziesiątych. Zgłoszone jachty oczywiście podzielone są na różne kategorie, w tym też od roku 2004 istnieje klasa z pozwoleniem na żeglugę ze spinakerami. Wyrosły one z typowych rekreacyjnych regat - stając się obecnie jedną z bardziej znanych imprez w Chorwacji.
Koszty udziału w regatach to zazwyczaj wpisowe, dodatkowo przy czarterze jachtu, do jego standardowej ceny należy zazwyczaj dodać około 20% w przypadku jachtów startujących w regatach.