YachtGuru.pl korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności: Regulamin.

Katamarany - co warto o nich wiedzieć?


Rosnąca popularność katamaranów wynika z ich kilku ważnych zalet - dużej przestrzeni na jachcie, możliwości osiągania większych prędkości, mniejszego zanurzenia oraz oczywiście prestiżu, jaki dają osobom na nich pływającym. Zachęcamy do zapoznania się ich dokładnym opisem.Zalety i wady katamaranów – czym różnią się od jachtów

Zalety:

 

  • miejsce w salonie i na pokładzie - w przypadku katamaranów jest jego zdecydowanie więcej - salon położony pomiędzy dwoma płozami oferuje naprawdę dużą powierzchnię. W przypadku Karaibów czy Seszeli, gdzie większość postojów spędza się na kotwicy, czyli na pokładzie jachtu - jest to dość ważne, aby mieć dużą przestrzeń do chodzenia (zarówno pod pokładem jak i na pokładzie). Przestrzeń ta okazuje się również nieoceniona, gdy na rejsie znajdują się małe dzieci.
  • stateczność - dzięki 2 płozom katamaran nie buja się na każdej fali, a raczej wykonuje ruchy pionowe - unosząc się w górę na fali, a następnie opadając. Dlatego jest również preferowany przez osoby wrażliwe na rozkołys jachtu. Również przy większym wietrze podczas płynięcia katamaran płynie na stosunkowo niewielkim przechyle.
  •  prędkość - dwukrotność linii bocznej w przypadku katamaranów w porównaniu do standardowych jachtów pozwala im i na większe prędkości, dzięki czemu szybciej można dotrzeć z jednego portu do drugiego. Przy wietrze 5 w skali Beauforta można spokojnie płynąć kilkanaście węzłów.
  • prestiż - katamarany są jednostkami prestiżowymi. W portach zawsze zwracają na siebie uwagę. Są rzeczywiście piękne i żeglarze mówią, że trzeba na nich popłynąć przynajmniej jeden raz - żeby spróbować. Rzesza ich fanów zwiększa się z roku na rok.
  • kotwiczenie bliżej plaży - zanurzenie katamaranów jest niewielkie (nie mają one kilu), przez co można nimi wpłynąć dużo głębiej w zatoki. Dzięki temu podpływamy zdecydowanie bliżej lądu, co znacznie ułatwia transport osób pontonem oraz kąpiel ii nurkowanie.
  • manewrowanie – manewrowanie tą naprawdę dużą jednostką jest bardzo łatwe – często wyposażone w stery strumieniowe ułatwiają przesuwanie jednostek wzdłuż. Często na większych jednostkach zamontowanych jest wiele urządzeń ułatwiających manewrowanie (kamery w okolicach końców płóz), dzięki którym sternik widzi dokładnie odległości płóz od innych elementów na wodzie (nabrzeża, jachtów)

 

Wady

 

  • cena czarteru - katamarany są jednostkami droższymi niż jachty jednokadłubowe przeznaczone dla tej samej liczby osób, jak kształtują się ich ceny - opisujemy poniżej.
  • dostępność - popularność tych jednostek na Zachodzie powoduje, że jachty te powinno rezerwować się z dużym wyprzedzeniem, albo - jak robi wiele osób - powiedzieć wcześniej firmie czarterowej, że jest się taką jednostką zainteresowanym. Wtedy firma szuka dla nas w danym okresie najlepszych ofert i jeśli takowe się pojawią w ciekawej cenie - dają nam o tym znać.
  • cumowanie - katamaran jest o wiele szerszy niż jacht, przez co w zatłoczonych portach, gdzie zwalnia się miejsce na 1 jacht - katamaran może się nie zmieścić. Dlatego żegluga nimi wymaga albo pływania po portach mniej zatłoczonych, albo uzgadniania z władzami portu dużo wcześniej przypłynięcie do portu. Trzecią opcją jest również ustalanie trasy rejsu po kotwicowiskach bardziej niż w portach (np. w Chorwacji)
  • ceny postoju – ceny postoju katamaranów w porcie zazwyczaj są wyższe niż jachtów jednokadłubowych – porty dodają +70% ceny w stosunku do jachtów o tej samej długości.

 

Wnętrze katamaranów

Oto przykładowa budowa katamaranów:

W każdej płozie znajdują się po 2 kabiny, każda (w wersjach turystycznych), jest dla 2 osób. Tak więc wygodnie śpi 8 osób. Dodatkowo jedna kabina w większych katamaranach znajduje się na dziobie (zwana kabiną skippera) oraz rozkładana 2-osobowa koja w salonie. Miejsca szczególnie w salonie jest bardzo dużo, a kabiny (dzięki położeniom w płozach) umożliwiają prywatność osobom w nim śpiącym.
 
 

Rodzaje katamaranów


Flota Lagoon – katamarany Lagoon 380, Lagoon 380 S2, Lagoon 410, Lagoon 410 S2,  Lagoon 420, Lagoon 440
Flota Nautitech - katamarany Nautitech 395, Nautitech 40, Nautitech 44, Nautitech 47
Flota Catana - katamarany Catana 41, Catana 43, Catana 47, Catana 50, Catana 52
oraz popularne katamarany Bahia 46, Orana 44, Lavezzi 40