YachtGuru.pl korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności: Regulamin.

Dokumenty w Chorwacji


Aby czarter jachtu w Chorwacji oraz nasze wakacje się w pełni udały - warto zapoznać się z wymaganymi  dokumentami w tym kraju. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę:
 

Dokumenty wymagane przy przekraczanicy granicy - Chorwacja jest krajem, który na dzień dzisiejszy nie należy do Uni Europejskiej. Pomimo tego, dzięki podpisanym umową z krajami UE, obywatele UE mogą do Chorwacji wjeżdżać posiadając wyłącznie ważny dowód osobisty. Oczywiście można wjechać tam też z samym paszportem.
W przypadku podróży z dziećmi – powinny one być wpisane do paszportu. O ile tak nie jest – od dzieci wymagana jest legitymacja szkolna zawierająca zdjęcie.
W ciągu 1 doby od przekroczenia granicy od każdego turysty wymagane jest zameldowanie – ale w przypadku większości armatorów – robione jest to automatycznie w momencie przekazywania jachtu w ręce sternika. Warto jednak upominać się o ten dokument będąc w Biurze Armatora (przy porcie). W przypadku pobytu w hotelu rejestracja dokonywana jest zazwyczaj w recepcji.
 
Dokumenty podróżujących po Chorwacji samochodem - Wymaganymi dokumentami przy prowadzeniu pojazdu są w Chorwacji: prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu. Zielona karta nie jest wymagana w Chorwacji (Chorwacja ma podpisane umowy z krajami UE), natomiast pamiętajmy, że jeśli planujemy wyjazd na południe Chorwacji (np. do Dubrownika), musimy przejechać granicę z Bośnią i Hercegowiną, które mogą od nas wymagać zielonej karty.
 
Lista załogi - Od sterników prowadzących jachty w Chorwacji wymagana jest lista załogi. Zwyczajowo lista ta przesyłana jest do armatora wcześniej przez Velmundi po otrzymaniu jej od osoby czarterującej jacht. Zaznaczona powinna być również osoba prowadząca jacht (skipper) oraz zastępująca skippera (co-skipper, odpowiednik I oficera w polskiej nomenklaturze).
 
Dokumenty prowadzącego jacht - aby pływać po wodach chorwackich należy mieć dokumenty (mogą być to dokumenty wystawione przez inne kraje), które uprawniają do prowadzenia wybranej jednostki po wodach morskich. W przypadku Polaków takie uprawnienia daje już patent sternika jachtowego, jednak warto pamiętać, że ogranicza on prowadzone jachty do 40m2 żagla oraz do pływania 20Mm od brzegu. Z praktyki wynika, że wszyscy (firmy czarterujące jachty, policja) akceptują u prowadzącego jakikolwiek dokument uprawniający do prowadzenia jachtów po morzu - czyli patent sternika jachtowego.
Bardzo ważnym, i rzeczywiście wymaganym dokumentem, jest świadectwo operatora VHF (obecnie SRC - Short Range Certificate). Można ten dokument zdobyć podczas krótkich weekendowych kursów w Polsce kończących się egzaminem.

Dokumenty jachtu - od armatora mamy prawo wymagać: zezwolenie na czarter, zezwolenie na pływanie, dokument potwierdzający ubezpieczenie jachtu oraz wyposażenie w radio VHF. Z perspektywy czarterującego istotnym dokumentem wystawianym przez firmę czarterującą jacht jest Boarding Pass - uprawniający do przejęcia jachtu, a także spis wyposażenia jachtu (podpisywany przy przejęciu oraz zdaniu jachtu)

Dokumenty dla zwierząt - zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie nie starsze niż pół roku.

Wędkarstwo - wędkowanie z lądu w Chorwacji jest dozwolone. Jedynie łowienie ryb z jachtu, a także na obszarze parków narodowych wymagają dodatkowych zezwoleń.

Snorkeling i nurkowanie - snorkeling, czyli pływanie tuż pod powierzchnią wody jedynie z ABC (fajka, płetwy, maska) jest dozwolone. Nurkowanie z pełnym osprzętem wymagania zezwoleń - dokładne informacje zawsze można otrzymać w marinach.