YachtGuru.pl korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności: Regulamin.

Dojazd do Grecji


Grecja dzięki ofercie tanich linii lotniczych stała się bardzo atrakcyjnym miejscem dla żeglarzy - bilet do Aten zarezerwowany odpowiednio wcześniej - kosztuje nawet 580 zł w obie strony. Szczegóły każdego rodzaju transportu poniżej.  Prosimy traktować poniższy artykuł jako wskazówkę do planowania transportu, a nie jako pewny odnośnik (oferty przewoźników zmieniają się bardzo szybko).

 

 

Samolotem do Grecji

Warto szukać tanich ofert lotniczych do Aten. Panuje tu jedna zasada – im wcześniej tym lepiej. Jednak również w ostatniej chwili można znaleźć naprawdę niedrogi transport. Ofert warto szukać na portalach-wyszukiwarkach (na wszystkich trzech, ponieważ często ich oferty się uzupełniają):
 

  • www.skypartner.pl
  • www.skyscanner.pl
  • www.lataj.pl

Naprawdę dobrą ofertę lotów na trasie Warszawa-Ateny posiada Norwegia Air – istnieje możliwość rezerwacji biletów online – loty są realizowane zwykle w sezonie (do końca października). Dolecieć w obie strony można nawet za 500 zł.
Standardowe loty u tradycyjnych przewoźników kosztują około 1200-1400 zł (np. Alitalia).
 
Planowanie podróży
Norwegian Air ma pewne stałe dni przylotu i wylotu z Aten, które nie są idealnie dopasowane do okresów czarterowych. Przyloty do Aten są realizowane w późnych godzinach nocnych w czwartki lub soboty (sezon 2008/09), wyloty są realizowane w soboty wieczorem. Poniżej przedstawiamy najczęściej realizowane opcje przylotów przez naszych klientów:
 
Opcja 1
Do Aten w nocy z czwartku na piątek lecą 2 osoby (w tym osoba przejmująca jacht), nocują w Atenach z piątku na sobotę i w sobotę rano zjawiają się w marinie. Przejęcie jachtu następuję około godziny 14:00. Na gotowy już do wypłynięcia jacht reszta załogi przylatuje w nocy z soboty na niedzielę i kieruje się od razu na gotowy jacht. Plusy: realna możliwość wypłynięcia w niedzielę rano, większość załogi prosto z lotniska jedzie od razu na gotowy jacht.
 
Opcja 2
W czwartek lecieć może też cała załoga - wtedy biorąc jeden dodatkowy dzień urlopu oraz płacąc za 1 nocleg w Atenach - w piątek załoga zwiedza Ateny, wypoczęta od soboty rano robi zakupy, około 13 przejmuje jacht i być może nawet tego samego dnia wypływa.
 
Opcja 3
Przylot całej załogi następuje w nocy z soboty na niedzielę. Umawiamy Państwa z armatorem na przejęcie jachtu rano w niedzialę. Minusy: przejęcie jachtu po nieprzespanej nocy oraz strata części niedzieli na przejęcie jachtu oraz odespanie.
 
Dojazd do mariny z lotniska

Duża część tańszych lotów realizowanych jest w nocy, tak więc rezerwujemy loty w piątek wieczorem, na lotnisku ateńskim (International) lądujemy wczesnym rankiem i wtedy pierwszym autobusem z lotniska jedziemy do wybranej mariny. Jeśli jedziemy do Aten – wsiadamy w autobus X96, jego koszt to około 3,2 EUR, autobus kursuje całą dobę – jedzie około 45 minut. Wysiadamy na przystanku EDEM (pisane po grecku), stąd do mariny Kalamaki jest około 5-10 minut piechotą. Jeżeli jedziemy do Lavrio – wsiadamy do autobusu lini KTEL (jeżdżą od około 7 rano co godzinę) wsiadamy do autobusu z poziomu hali przylotów Terminala Głównego (obok wejścia nr 5). – naprzeciwko hotelu. Autobus ten jedzie do Markopolo, gdzie należy się przesiąść już do docelowego autobusu do Lavrio. Trasa trwa około godziny. Do Lavrio można dostać się z lotniska taksówkami (50 EUR), jednak dokładnie ustalmy cenę z taksówkarzem nim ruszymy, aby później nie zostać zaskoczonym 2 razy wyższą ceną.
 
Powrót
Bilet powrotny z Aten warto rezerwować na sobotę wieczór, aby po porannym zdaniu jachtu była możliwość zwiedzenia Aten (Akropol, Muzeum Archeologiczne). Praktycznie zdają Państwo jacht w piątek wieczór i umawiacie się z osobą opiekującą się jachtem, że jacht opuścicie w sobotę rano. Wtedy jadą Państwo rano do Aten, na dworcu zostawiacie Państwo w przechowalni bagaże i po kilku godzinach zwiedzania Aten załoga jedzie na lotnisko. Warto pamiętać, że na ateńskim lotnisku są 2 terminale – pierwszy to International Airport, który obsługuje wszystkie linie lotnicze, drugi to terminal wyłącznie dla linii Olympic Airways (loty krajowe i zagraniczne).
 
Cyklady
W przypadku rozpoczęcia rejsów lub wymiany załóg na jednej z wysp na Cykladach - najłatwiej jest skorzystać z transportu lotniczego do Aten, a następnie na wybraną wyspę dostać się promem z Aten/Pireusu. Rozkład linii promowej znajdą Państwo na stronie www.hsw.gr.
 
Wyspy Jońskie
Rozpoczynającym rejsy z Korfu (port: Gouvia) polecamy śledzić połączenia lotnicze na tą wyspę - oferta jest bogata. Czasem udaje się nam dla Państwa znaleźć również niedrogie miejsca w lotach czarterowych. Startujący z Lefkas mogą dolecieć również na Korfu i promem dopłynąć do Lefkas lub dolecieć do Aten i stamtąd dopłynąć do Lefkas promem przez Kanał Koryncki, co jest dodatkową bardzo dużą atrakcją.
 

Samochodem do Grecji

Dojazd do Grecji samochodem jest oczywiście możliwy, jednak należy na niego zarezerwować w jedną stronę przynajmniej 2 pełni dni jazdy – przekracza się przy takiej podróży minimalnie 5 granic oraz jedzie około 2 500 kilometrów. Istnieje też możliwość przejechania samochodem/busem do Wenecji, skąd dalej płynie się promem do Patras. Z Patras należy przejechać wzdłuż północnej części Peloponezu, nad kanałem Korynckim do Aten. Choć samochód pozornie wydaje się najbardziej ekonomiczną formą dotarcia do Grecji – często zdecydowanie lepiej wypadają oferty tanich firm lotniczych, trzeba tu jednak szukać dobrych okazji.