YachtGuru.pl korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności: Regulamin.

Dojazd do Chorwacji


Do portów w Chorwacji można dotrzeć na wiele sposobów. Poniżej opisujemy te 3 najczęściej wybierane  sposoby dojazdów do Chorwacji: autokar, samolot lub samochód. Zachęcamy również do nadsyłania własnych propozycji i porad - w ten sposób powstaje poniższa baza wiedzy.
 

 •  Samolotem do Chorwacji
 •  Samochodem do Chorwacji
 •  Autokarem do Chorwacji

 

Samolotem do Chorwacji

Jest to zdecydowanie najwygodniejsza i najszybsza forma dotarcia do Chorwacji - jesteśmy w docelowym porcie po około 3 godzinach lotu. Lotniska w Chorwacji (wymieniamy tylko te znajdujące się w rozsądnej odległości od marin) znajdują się w Puli, Rijece, Zadarze, Splicie, Dubrowniku. Poniżej opisujemy od północy do południa mariny, które są w niedalekiej odległości od tych lotnisk:

 •     Rovinj - oddalona 36 km od lotniska w Puli
 •     Pula - w mieście znajduje się lotnisko. Niewiele tanich lotniczych obsługuje ten port lotniczy.
 •     Zadar - w mieście znajduje się lotnisko.
 •     Sukosan - marina oddalona 5 km od lotniska w Zadarze, 120 km od lotniska w Splicie
 •     Kastela - oddalona 25 km od lotniska w Splicie (kursują z lotniska regularne autobusy co 20 min)
 •     Split - miasto posiadające własne lotnisko
 •     Trogir - oddalone od lotniska w Splicie (linia #37 Promet dojeżdża w 20 min. z lotniska do Trogiru)
 •     Dubrownik - posiada własne lotnisko


Wszystkie lotniska mają w swojej ofercie tradycyjni przewoźnicy (można do nich dolecieć bezpośrednio lub z przesiadką). Z tanich linii najciekawszą ofertę ma (na dzień pisania tego artykułu) Norwegian - na trasie Warszawa-Split oraz Warszawa-Dubrownik - koszt przelotu w obie strony kształtuje się na poziomie 500-650 zł (w zależności od sezonu). Osoby mieszkające nad południu Polski mogą również rozważyć przelot ze Słowacji (np. Sky Europe z Kosic do Splitu), a osoby mieszkające w zachodniej części Polski mogą swobodnie korzystać z bardzo bogatej oferty przelotów z Niemiec (np. z Berlina). Zawsze w przypadku załóg istnieje możliwość wynajęcia na miejscu mini-busa, który przewiezie załogę z lotniska do mariny.
Przy szukaniu tanich przelotów polecamy korzystać z 3 bardzo dobrych wyszukiwarek (ich oferty często się uzupełniają):
 

  • www.skyscanner.pl
  • www.skypartner.pl
  • www.lataj.pl

  Samochodem do Chorwacji

  Tutaj możliwości jest bardzo wiele i ilu kierowców - tyle jest tras. Dlatego opisujemy tylko najważniejsze elementy przejazdu samochodem do Chorwacji. Całkowity czas przejazdu bez dłuższych przerw to około 20 godzin. Najszybsza trasa wiedzie przez miasta Cieszyn-Olomuc-Brno-Bratysława-Wiedeń-Graz-Maribor-Ljubljana-Zadar. Do kosztu paliwa należy doliczyć przejazdy przez płatne autostrady. W Chorwacji trzeba też uwzględnić weekendowe korki na głównej drodze (niektórzy rezygnują z jechania autostradami na rzecz mniej zakorkowanych bocznych dróg). Opłaty za parking na miejscu wynoszą od 35 EUR do 45 EUR za tydzień.Warto pamiętać o głównych ograniczeniach prędkości w Chorwacji: prędkość do 60 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 130 km/h na autostradach. Dopuszczalny poziom alkoholu 0,00%.

  Autokarem do Chorwacji


  Jest kilka firm polskich świadczących usługi transportowe bezpośrednio do portów w Chorwacji. Polecamy jechać z firmą Retman – mają wygodne i nowoczesne autobusy oraz standardowe ceny (400 zł z Warszawy do Chorwacji w obie strony). Standardowy wyjazd jest w piątek rano (trasa wiedzie przez kilka miast, szczegóły poniżej), na miejscu jesteśmy w sobotę w godzinach przedpołudniowych. Autobusy do wielu miejscowości dojeżdżają prosto do mariny, więc nie trzeba już dalej chodzić z bagażami. Wyjazd z Chorwacji następuje zazwyczaj około godziny 15-16 w sobotę, przyjazd do Polski w godzinach wieczornych w niedzielę.