YachtGuru.pl korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności: Regulamin.

St. Lucia


uploads/atrakcje/caribbean.gif

Zielona i dzika wyspa, której symbolem są szczyty 2 wulkanów: Petit Piton i Gros Piton. Jest typową wyspą wulkaniczną, mocno pofałdowana, z bujną roślinnością, ze wspaniałymi krajobrazami.
 
Z przewodnikiem warto jest zwiedzić aktywny krater wulkanu, gorące źródła, plantacje bananów, ogród botaniczny, a także przejechać się po wyspie podziwiając jej tropikalne krajobrazy, kończąc wycieczkę w mini fabryce najpopularniejszego lokalnego trunku – rumu.
 
Wulkan Mount Soufriere i wodospad Diamond – warto zobaczyć wulkany na St Lucia. Niedaleko Soufriere wznosi się czynny wulkan Mount Soufriere. Do krateru można wjechać autem – wewnątrz warto pospacerować pośród bulgoczącego błota i szczelin, z których wydobywają się opary siarki. Cena wstępu 7 XCD / 2,60 $ o(w tym usługi przewodnika). W pobliżu, na terenie Ogrodu Botanicznego Diamond, warto zobaczyć Łaźnie Mineralne Diamond (wstęp 11 XCD / 4 $). W głębi bujnej zieleni kryje się wodospad Diamond – jedna z największych atrakcji geologicznych wyspy. Woda wypływająca z siarkowych źródeł kilka razy w ciągu dnia zmienia kolor – od żółtego i zielonego po czarny i szary. Można też zrobić tutaj wycieczki do rezerwatów przyrody – wycieczki na ten obszar organizują pracownicy St. Lucia National Trust. Całodniowe wyprawy kosztują 70 $ (na Fregate Islands) i 85$ (na Maria Islands). Ceny obejmują rejs łodzią do rezerwatu i zwiedzanie z przewodnikiem, W przypadku Maria Islands także lunch.
 
Rezerwat leśny - Zachodnią i wschodnią część wyspy oddziela rezerwat leśny. Na jego terenie wytyczono kilka szlaków, z których największą popularnością cieszy się łatwy Barre de l’isle Trail, biegnący niemal przez środek tego obszaru, na południowy wschód od Marigot Bay. Z czterech punktów widokowych roztacza się piękny widok na miejsce, gdzie łączą się wody Atlantyku i Morza Karaibskiego. Pokonanie dwukilometrowej trasy, oddalonej od 30 minut jazdy od Castries zajmuje około 1 godziny

Od strony morza:
Zatoka Anse de Pitons – zatoka miedzy szczytami Peti Piton i Gros Piton, stożkami wystrzeliwującymi w górę wprost z morza. Jest to wyjątkowo urocze miejsce, oczywiście z możliwością kąpieli, snurkowania i podziwiania przepięknego zachodu słońca. W przypadku gorszej pogody daje dobrą możliwość schronienia. Właściciele Jalousie Plantation wysypali tutaj biały piasek przykrywając poprzednią warstwę czarnego piasku wulkanicznego. W okolicy kręcono film White Squall (Biały szkwał) Ridleya Scotta.
Soufriere – dawna stolica wyspy, położona tuż obok Zatoki Ane de Pitons. Stąd też wyruszyć można na wycieczkę po wyspie. W Soufriere dokonać można odprawy paszportowej (jest to obowiązkowe ze względu na zmianę kraju) w lokalnym posterunku policji
Marigot Bay – przepiękna Karaibska zatoczka, z plażą, palmami, osłonięta od wiatru. Można przyjemnie spędzić czas i zjeść w jednej z lokalnych restauracyjek. Można tu zatankować oraz nabrać wody. Woda jest wyjątkowo czysta, a osobom poszukującym podwodnych atrakcji polecamy popłynięcie na lokalną rafę koralową. Doceniona również prze kinematografię – kręcony tutaj były sceny do filmu Dr Dolitte. Można też stąd zrobić wycieczkę objazdową po wyspie (koszt około 35 – 50 USD). Zatoka wyposażona jest boje do cumowania.
Rodney Bay – to długa piaszczysta zatoka o kolorze szarawym, ale jednocześnie z krystalicznie czystą wodą. Znajduj się tu również marina (płatna). Wpływając należy ostrożnie nawigować. Zatoka dobrze osłonięta od wiatru i fali, dno (piaszczyste) trzyma dobrze.
 
     
 
Informacje praktyczne:
- odprawa obowiązkowa na Saint Lucia – płatna około 30 EUR
- atrakcje w postaci wyprawy do dżungli to koszt około 85$ za jeepa
- wpływając na teren St. Lucii mamy obowiązek się odprawić